Översvämning i källaren **Uppdatering 3**

Översvämning augusti 2014

*** UPPDATERING 2 SEPTEMBER nr 2 ***

Fr.o.m. onsdag 3 september är tvättstuga och torkrum tillgängligt igen. Vi har dessvärre varit tvungna att slänga ut de gamla trämöblerna (bänk + bord), men hoppas ha nya avlastningsmöbler på plats snart. Vi får improvisera tills vidare.

Skulle ni uppleva några bekymmer i tvättutrymmena, kontakta vaktmästaren eller jouren direkt.

********************************

*** UPPDATERING 2 SEPTEMBER ***

Containern kommer att stå på gården till måndag morgon (8 september).

Vi får tvättutrymmena städade i dag, vilket gör att vi hoppas kunna öppna upp dessa snart igen.

********************************

*** UPPDATERING 1 SEPTEMBER ***

Vi har nu fått en container uppställd på gräset vid västa gaveln. Där kan ni slänga allt från era förråd. Den kommer att stå kvar åtminstone till torsdag morgon.

Vi jobbar på att få tvättutrymmena iordningställda, men det kan nog ta ytterligare ett par dagar.

Vad gäller försäkringar hänvisar vi er till era egna försäkringsbolag, så får ni ta konktakt med styrelsen om så blir nodvändigt efter det.

Vi uppdaterar igen så snart vi har något nytt att meddela.

********************************

Pga ovädret i natt har dessvärre även vår förening drabbats av översvämning i källaren. Vi harunder dagen försökt få en överblick. Vi har lyckats få undan det värsta av vattnet. Värst drabbat har tvättstuga och torkrum varit, men även delar av källarförråden har nåtts av vatten.

Här kommer lite info om läget just nu:

  • Tvättstuga och torkrum är tills vidare avstängda, då vi måste få dessa sanerade pga att avloppsvatten trängt upp från golvbrunnen. Vi måste även få maskinerna och elektroniken kontrollerat, så de fungerar som de ska, och inte heller utgör någon fara för er medlemmar.
  • Vi ber alla medlemmar att kontrollera sina källarförråd, vissa delar av källaren inkl. förråd har nåtts av vatten.
  • Vid ev. skador följt av översvämningen ber vi er att kontakta ert försäkringsbolag till att börja med. Vi vet i dagsläget inte vad som gäller kring föreningens försäkringar, men ska försöka ta reda på detta i veckan.

Vi kommer att hålla er uppdaterade via hemsida och ev. via uppslag i huset om det är något extra viktigt.

Styrelsen